İletişim Hattı +90 324 515 10 55
Ekonomi Haberleri

Borsa İstanbul'dan rekor

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 10.204,79 puanla rekor seviyeyi gördü.

Nisanda fiyatı en çok artan ve azalan ürünler belli oldu

İstanbul'da nisanda fiyatı önceki aya göre en fazla artan ürün yüzde 48,27 ile çocuk bluzu, fiyatı en fazla düşen ürün ise yüzde 40,88 ile patlıcan oldu.

Türkiye'de 747 bini aşkın turist balonla uçtu

Türkiye genelinde Nevşehir-Kapadokya, Denizli-Pamukkale, Kayseri-Soğanlı, Nevşehir-Çat, Aksaray-Ihlara Vadisi, Afyonkarahisar-Frig Vadisi ile Antalya-Aspendos bölgelerinde sunulan balonla uçuş hizmetinden geçen yıl 747 bin 203 turist yararlandı.

Kırmızı et üretimi 2023'te yüzde 8,8 arttı

Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 8,8 artarak 2 milyon 384 bin 47 tona yükseldi.

Türkiye'de 2023'te 21,5 milyon ton çiğ süt üretildi

Türkiye'de geçen yıl üretilen çiğ süt miktarı yıllık bazda yüzde 0,4 azalarak 21 milyon 481 bin 567 ton oldu.

Türkiye'nin elektrikte kurulu gücü 184 bin megavatı geçecek

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), Türkiye'nin elektrikte halihazırda yaklaşık 108 bin megavat olan kurulu gücünün 2028'de 184 bin 278 megavat olabileceğini duyurdu.

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,51 yükselişle 10.097,39 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 51,64 puan ve yüzde 0,51 artarak 10.097,39 puana çıktı.

Bazı telefon parçalarının ithalatına gözetim

Bazı telefon aksam ve parçalarının ithalatına gözetim uygulanması kararlaştırıldı.

Nisan enflasyonu yarın açıklanacak

Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları yarın açıklanacak. Ekonomistler, nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 3,22 artacağını tahmin ediyor.

Fed Başkanı'ndan faiz oranlarına ilişkin açıklama

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını düşürmeye başlamak için ihtiyaç duydukları enflasyonun düştüğüne dair güvenin kazanılmasının beklenenden daha uzun sürebileceğini ifade etti.

Yılmaz: Türkiye-Özbekistan ticaret hacminde 5 milyar dolar hedefine yaklaşıyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye ile Özbekistan arasında 3 milyar doları aşan ticaret hacmi olduğunu belirterek, "Liderlerimizin belirlediği 5 milyar dolar hedefine yaklaşıyoruz. Ticaret hacminin önce 5 milyara sonra çok daha üst noktalara çıkacağından hiçbir şüphemiz yok" dedi.

Fed faizi sabit tuttu

ABD Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Bakan Bolat, yarın OECD Ticaret Bakanları toplantısına katılacak

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yarın Fransa'da düzenlenecek OECD Ticaret Bakanları toplantısına iştirak edecek, ikili görüşmeler yapacak.

Trafik sigortasına yeni düzenleme: Hasar maliyet endeksi geliyor

Zorunlu trafik sigortasında mayıs poliçeleri, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK) 1 Mayıs'ta devreye aldığı hasar maliyet endeksine göre azami yüzde 3 artışla kesilecek.

Yıl sonuna kadar iki yeni sondaj kulesi daha Gabar'a gidecek

Türkiye'nin yerli ve milli ilk sondaj kulesi Koca Yusuf TP1500'ün sahada başarıyla çalıştığı ve yıl sonuna kadar iki yeni sondaj kulesinin daha Gabar'a gideceği açıklandı.

8 ayda 205 bin ton iç fındık ihraç edildi

Türkiye'den 2023-2024 ihracat sezonunun 8 aylık döneminde 205 bin ton iç fındık satıldı.

Türkiye'de kruvaziyer yolcu trafiği 61 bini aştı

Türkiye'ye gelen, Türkiye'den başka ülkelere giden ve transit yolcuları kapsayan kruvaziyer gemi yolcu sayısı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 79,15 artarak 61 bin 113'e ulaştı.

Mükellefler uzlaşma sayesinde 546 milyon lira cezadan kurtuldu

Mükellefler geçen yıl 38 bin 895 dosyada uzlaşmaya vardı. Uzlaşmalar sayesinde yaklaşık 659,8 milyon liralık ceza tutarı 113,4 milyon liraya düştü.

Bakan Şimşek: Girişim sermayesi fonları desteklenecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Stratejik sektörler ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarına kaynak aktarılması sağlanacak" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

  

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi