İletişim Hattı +90 324 515 10 55
Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası, ihracatçılara günlük reeskont kredisi limitini 3 milyar TL'ye yükseltirken, günlük limit artışı temmuza göre 10 katına ulaştı.

KOSGEB 11 şehirde "yalın dönüşüm" toplantısı düzenleyecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB'in yalın dönüşüm desteği hakkında bilgi vermek üzere 11 ilde toplantı gerçekleştireceğini açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 7 müfettiş yardımcısı alacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 7 müfettiş yardımcısı istihdam edecek.

DHMİ stajyer ve asistan hava trafik kontrolörü alacak.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünün taşra birimlerinde görevlendirilmek üzere 11 asistan, 61 stajyer hava trafik kontrolörü alımı yapacak.

Çok Modlu Ulaştırma ve Lojistik Forumu İstanbul'da başlıyor.

Türk Devletleri Teşkilatı Çok Modlu Ulaştırma ve Lojistik Forumu, 13-14 Eylül tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek. Forum, demiryolu idarelerinin başkanları, önde gelen ulaştırma ve lojistik şirketlerinin temsilcileri, ticari kuruluşlar ve ilgili paydaşları bir araya getirecek.

Qualcomm, Apple'a 3 yıl daha çip tedarik edecek.
ABD'li çip üreticisi Qualcomm, Apple akıllı telefonları için 2026 yılına kadar 5G çipleri tedarik etmek üzere anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Küresel doğal gaz fiyatı Türkiye'de belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Özellikle önümüzdeki süreçte Türkiye’de kurulacak fiziki doğal gaz üssü gibi atacağımız somut adımlarla küresel doğal gaz fiyatı Türkiye’de belirlenecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstikrarlaştırıcı güç olarak her masada yer alacağız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın yeni bir gıda, enerji ya da başka bir krize sürüklenmemesi, daha fazla insan kanı akmaması için istikrarlaştırıcı güç olarak her masada yer alacağız" dedi.

Borsadan günün ilk yarısında rekor seviye.
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 8.403,81 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Bakan Işıkhan: İstihdamda tarihin en yüksek seviyelerine ulaşıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, istihdamda tarihin en yüksek seviyelerine ulaşıldığını açıkladı. Yıl genelinde 1 milyon 955 bin kişilik istihdam artışı kaydedildiğine dikkati çekti.

Trabzon'un somon ihracatı 5 yılda yüzde 968 arttı.

Trabzon'dan 2018'de başlayan Türk somonu ihracatından elde edilen gelir 5 yılda yüzde 968 artış gösterdi.

Bakan Şimşek: Kredi büyümesini düşüreceğiz.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz" dedi.

AB'ye ihracatta karbon mekanizması süreci başlıyor.

Avrupa Birliği'nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın demir-çelik, alüminyum, gübre, elektrik ve çimento sektörlerini kapsayan ilk aşaması, 1 Ekim 2023 itibarıyla devreye girecek ve bu geçiş dönemi 2026'ya kadar sürecek.

Topraksız üretilen sebze filizleri besin değeriyle fark atıyor.

Besin değerleri, aynı ağırlıktaki bir bitkiden en az 40 kat daha fazla olan mikro yeşillikler, sürdürülebilir üretimle şef mutfaklarından sağlıklı beslenme uygulamalarına kadar pek çok alanda tabakları süslerken öğünlerin kalitesini de yükseltiyor.

Üniversitelere 341 milyar lira ödenek ayrıldı.
Yükseköğretim kurumlarına 2024 yılı için verilmesi öngörülen bütçe ödeneği 341 milyar lira oldu. En fazla ödeneğin 10 milyar 637 milyon lirayla İstanbul Üniversitesine ayrılması planlandı.

Emtia piyasası, geçen hafta negatif seyretti.

Emtia piyasası yönünü aşağı çevirirken, sert düşüşlerin görüldüğü bir haftayı geride bıraktı.

Otomotiv sektöründe spekülasyonlara karşı etkin mücadele yürütüldü.

Ticaret Bakanlığı, 100 günde otomotiv piyasasından fahiş fiyata, yanıltıcı reklam ve tanıtımlar, stokçuluk ve sahte ürün gibi çok sayıda denetim ve düzenlemeyi hayata geçirdi.,

Ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Cari işlemler hesabı, temmuzda 5 milyar 466 milyon dolar açık verirken, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 717 milyon dolarlık fazla oluştu.

Otomotiv üretimi 8 ayda yüzde 13 arttı.
Otomotiv üretimi, bu yılın 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 943 bin 609, otomobil üretimi de yüzde 21 yükselişle 599 bin 915 adet seviyesinde gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi