İletişim Hattı +90 324 515 10 55
İşgücü Piyasası Araştırması (İPA)
 
 
T.C.
TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü
Erdemli Hizmet Merkezi
 
BİLGİ NOTU
 
 
Hazırlayan Kişi                    :Mustafa DOĞAN
Hazırlanma Tarihi             :02.04.2018
Sunulacak Makam            :Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası
Konu                                     :İşgücü Piyasası Araştırması (İPA)
 
İşgücü Piyasası Araştırmasının (İPA) temel amacı; işverenler, çalışanlar ve işsizler arasındaki ilişki ve bağlantıları tespit edip analize tabi tutarak il düzeyinde aktif istihdam politikalarının oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Kurumumuzca düzenlenen işgücü yetiştirme kursları, işbaşı eğitim programları ve girişimcilik gibi aktif istihdam politikaları yoluyla işsizliğin azaltılıp istihdamın arttırılması, işgücü piyasasında arz ve talep arasında mevcut dengesizliklerin ortadan kaldırılması ile yakından ilişkilidir. İşgücü Piyasası Araştırması ve sonucunda hazırlanacak Rapor Kitabı ile işgücü piyasasındaki işverenlerin çalışanlardan beklentileri ile işsizlerin mesleki bilgi ve becerileri arasındaki dengesizliklerin giderilmesine yönelik öneri ve değerlendirmelere ulaşılırken, istihdamın arttırılması konusunda ekonomik ve sosyal taraflara rehber olabilecek en temel veriler de sağlanmış olmaktadır.
01 Nisan-03 Mayıs 2018 tarihleri arasında, İlçemiz genelinde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) veri tabanındaki TÜİK işyeri kayıt sisteminden belirlenen 107 işyeri ziyaret edilecek ve işyeri bilgi formları uygulanacaktır. İşveren veya işveren temsilcileri ile yüz yüze görüşme yönteminin uygulanacağı ziyaretler kapsamında; işgücü piyasasında mevcut durum ve çalışan sayıları, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekler, bu mesleklerde istenen beceriler, temininde güçlük çekilen meslekler ile gelecek dönem istihdam artış ve azalış eğilimlerini tespit etmeye yönelik sorular sorulacaktır. Ayrıca İşgücü Piyasası Talep Araştırması kapsamında işverenlere uygulanan bilgi formlarının içeriğinde yıllar itibariye geliştirmeye yönelik olarak çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda akademik çevrelerle gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde, yıllar itibariyle İşveren Bilgi Formuna İŞKUR hizmetlerinden yararlanma durumu, ihracat, part-time çalışma ve işgücü piyasasına genel bakışla ilgili çeşitli sorular da eklenmiştir.  

İşgücü Piyasası Araştırmaları İŞKUR tarafından 2007 yılından bu yana periyodik olarak gerçekleştirilmekte olup çalışma sonuçları rapor kitabı haline getirilmekte ve Kurum internet sitemizde yayınlanmaktadır. Son 7 yıldır hem Türkiye geneli için hem de 81 il için aynı standartlarda raporlar hazırlanmakta ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. 2019 yılı Mersin İli İşgücü Piyasası Araştırması neticesinde de Rapor Kitabı İl Müdürlüğümüzce hazırlanacak ve İŞKUR Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak incelenme ve onaylanma sonrasında kamuoyu ile paylaşılacaktır.                                      

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi