İletişim Hattı +90 324 515 10 55
Odamız Tarafından Gerçekleşen Projeler

1-YAPAY RESİF UYGULAMASI VE SOSYAL KALKINMA PROJESİ

 

İlçemiz sahillerinde balık popülasyonunun arttırılarak balıkçılık ve turizm sektörünün geliştirilerek sosyal kalkınmaya katlı sağlayacak faaliyetlerin bölge içerisinde sosyal ve coğrafi olarak yaygınlaştırılmasına katkıda bulunması; kaçak trol balıkçılığın önlenmesi bölgenin doğal zenginliğinin korunması ve balıkçılar için av sahaları yaratılması, sportif balıkçılığın geliştirilmesi amacıyla Çukurova Kalkınma ajansı destekli denize 220 adet yapay resif ve 20 adet anti trol resif bırakılmıştır. Proje bütçesinin % 85 ‘i Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından % 15’i ise odamız tarafından sağlanmıştır.

 

 

 

2-MERSİN'DE "KIYILARDAN DAĞLARA KÜLTÜR YOLLARI" PROJESİ

 

Mersin'in Erdemli ilçesinin tanıtılmasını amaçlayan, "Kıyılardan Dağlara, Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi" nin tanıtımı gerçekleştirildi. Mersin Üniversitesi (MÜE), İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Mersin Müzesi işbirliğinde hazırlanan ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından desteklenen, 18 ay süreli ve 250 bin lira bütçeli projenin tanıtım toplantısı yapıldı.
ETSO toplantı salonundaki tanıtımda konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Mersin'in denize yakınlığı ve iklimin ılıman olması nedeniyle tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yaptığını, çok zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu belirtti.
"Hazırlanan proje zengin mirasın gün yüzüne çıkartılması açısından son derece önemlidir" diyen Kula, projenin mevcut olan 3,5 aylık turizm sezonunun 12 aya yayılması adına önemli olduğunu da kaydetti.
Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nida Naycı da projeyle ilgili teknik bilgiler aktararak, yaklaşık 18 ay sürecek olan projenin 250 bin lira bütçeli olduğunu ve projenin ÇKA tarafından kabul gördüğünü söyledi.
Projenin hedeflerine de değinen Naycı, "Hedefimiz Erdemli bölgesinde Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları temalı yerel destinasyonların oluşturularak, bölgedeki kültür, doğa ve yayla turizmi gibi alternatiflerin çeşitlendirilmesini sağlamaktır" dedi.
ETSO Başkanı Orhan Sarı da kültürel varlıkların gün yüzüne çıkartılması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalara katkı sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

 

 

Hızlı Menü

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi