İletişim Hattı +90 324 515 10 55
İhracat Prosedürleri ve Operasyon Süreci
İHRACAT PROSEDÜRLERİ VE OPERASYON SÜRECİ

İhracat prosedürleri süreci
*Sipariş alma, ön görüşmeleri yazışmalar
*Fiyat görüşmeleri
*Ödeme şekli/ teslim şekli /ihracat şekli görüşmeleri
*Belgelerin hazırlanması Malın üretimi/hazırlanması
*Malın teslimi
*Ödeme
İhracat operasyon Aşamaları 
*Ön görüşmelerin ve satış sözleşmesinin yapılmasının ardından müşteri ile fiyat görüşmeleri yapmaktadır.
*Fiyatta karşılıklı mutabakat sağlanmasının ardından ödeme şekli kararlaştırılmaktadır.
*İhracatta ödeme şekli tüm İhracat Prosedürleri Ve Operasyon Aşama prosedürünü etkilemektedir.
*Peşin ödeme, mal mukabili ödeme, vesaik mukabili ödeme, akreditifli ödeme, konsinye satış ile ödeme, kabul kredili ödeme, açık hesap şeklinde ödeme çeşitleri arasındadır. Bu ödeme şekillerinden biri seçildikten sonra teslim şekli görüşülmektedir.
*Hangi ulaşım yolunun tercih edileceği görüşülüp bu esaslarda belgeler hazırlanmaktadır.
*Siparişin resmi evraklarla kayıt altına alınmasının ardından malın üretimi için fabrikaya bilgi verilmektedir.
*Teslimatı hangi gün yapacağı, malın ne olduğu, miktarı vb tüm bilgiler karşılıklı görüşülerek siparişin teslim tarihi netleştirilmektedir.
*Ürünün hazır olması halinde sevkiyat firması devreye girmektedir.
*Sevkiyat firması ile hazırlanan konşimento evrakları imzalanıp kaşelenmektedir.
*Gümrük görevlisinin istediği dolaşım Belgesi evrakları ( ATR, Euro, konşimento belgeleri, Menşe şahadetnamesi) teslim edilir.
İhracat Prosedürleri ve Operasyon Aşamaları
 Bazı firmalar yoğun olarak alım yaparken diğeri daha az işlem gerçekleştirir.  Dış ticaret ofisi iyi çalışan bir firmada ihracat yapılacak ürünün güvenle gönderimi kolaylıkla sağlanmaktadır. Öncelikle gelen siparişe dair bilgiler tüm ayrıntılarıyla sistemin Sipariş Formu bölümüne girilmektedir. Üretim bölümüne aktarılan bu bilgiyle üretim bölümünden teslimata dair bir bilgi alınır. Üretim bölümünden alınan bu bilgiyle birlikte, ürün, tutar, miktar, ödeme ve teslim şekli, adresler, banka hesap bilgileri ve paketleme bilgilerini de kapsayan Packing List müşteriye gönderilir ve müşteriden hazırlanan tüm evrakları kapsayan Proforma’ya onay vermesi ya da cevap vermesi beklenir.
İhracat Prosedürleri Ve Operasyonel Süreç işlemlerinin başlangıcında olan bu onay işlemine onay gelmesi halinde, müşteriyle anlaşılan ödeme şekline bağlı olarak ön ödeme istenebilir. Eğer nakit bir ödeme anlaşması yapıldıysa ön ödeme için cüzi bir miktar şirket talep edebilir. Bu aşamanın da bitirilmesinden sonra üretime dair onay fabrikaya geçilmektedir.
-Fabrikadan üretime dair kesin bilgiler alınır, Müşterinin ürün hakkında özel taleplerinin olup olmadığı sorgulanır
-Ve teslim tarihine karar verilir.
-Sevkiyatın hangi tarihte yapılacağı kararlaştırılır.
-Teslimat tarihinden birkaç gün önce müşterinden paranın geri kalan kısmı istenmektedir.
-İhracat ilişkilerinde güven çok önemlidir.
-Karşılıklı güven oluştuğunda ihracat ilişkileri de aksamadan gerçekleşmektedir
-Fabrikadaki üretimden kaynaklı erken ya da geç sevkiyatlar karşılıklı diyalog ile halledilmektedir.
-Yüklemenin gerçekleşeceği gün ihracat evrakları hazırlanmaktadır.
-Türkçe ihracat faturaları, commercial invoice, sevk irsaliyesi gibi evraklarla imzalama ve kaşeleme işlemleri gerçekleştirilir
-Sevkiyat günü nakliyeci firmaya ürünün taşınmaya hazır olduğuna dair konşimento talimatı gönderilir
-Sevkiyat firması gelir ve tüm kaşeli belgeler ile ürünü alır.
ihracat prosedürleri ve işlemleri İhracat işlemleri
 İlk olarak ihracatı yürütebilecek bir firma olarak sektörde yer edinmek gerekmektedir. Bunun için de şirketin vergi mükellefi bir şirket olması ve ihracatçılar birliğine üye olması gerekir. Bu üyeliğin sağlanması zorunlu olmaktadır. Akabinde ise ihracatı yerine getirecek olan şirket ihracat planlamalarını yerine getirmeli ve süreci başlatmalıdır. Bu süreci e- ticaret üzerinden de sağlayabilmek mümkün olmaktadır. Nitekim son dönemlerde ihracat işlemleri e- ticaret aracılığıyla yürütülebilmektedir.
İhracat Planlaması
Doğru ve başarılı bir ihracat iyi bir planlama ile mümkün olmaktadır. Bunun için ihracat firmasının belirli hazırlık aşamalarını yerine getirmesi önem arz etmektedir. İhracat yapacağı ürünün tespiti O üründen beklediği kazanç oranı İhraç edeceği ülke O ülkeye sunacağı fiyat İthalatçı firma ile anlaşma Oluşabilecek risklerin tespiti ve riskler için alınabilecek önlemler Malın yüklenme ve nakliye süreçlerinin tespiti Malın ulaştırılması ve faturalandırma gibi ihracat esnasında gerçekleşmesi gereken işlemler olarak planlamasının yapılması gerekmektedir.
İhracat Süreci İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İhracatçı firma her şeyden önce kâr elde edebileceği gibi zarara da uğrayabileceğini bilmeli ve çeşitli riskleri göze almalıdır. Tabii bu tamamen şans işi değildir. Firmaların oluşabilecek riskleri tespit etmesi ve bu risklere karşı gerekli önlemi alması gerekir. Bu riskler çeşitli işlem adımlarında oluşabilmektedir. Faturalandırma, nakliye, gümrük geçişi, mal tespiti ve bunun gibi sürece dahil olan bütün işlemler için önlemler alarak olası aksilikleri ortadan kaldırılması gerekmektedir. Gerekli önemleri alan firmalar daha başarılı sonuçları beraberinde getirecektir.
Dış Ticaret

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi